20 studenoga, 2024

Najljepši vidikovci u Srednjoj Dalmaciji

Pogled na morsko plavetnilo umiruje nas i opušta, a ovo su najljepši vidikovci u Dalmaciji s kojih pučina i otoci izgledaju posebno čarobno

Ima nešto posebno nježno i umirujuće u pogledu na morsko plavetnilo. Bilo da smo tik uz njega, mirišemo sol i borove koji mu štite obalu, ili ga promatramo iz daljine i upijamo obrise otoka na njegovoj pučini, more nas dokazano smiruje i čini sretnima. Gledati ga iz daljine, s visine, s neke planine ili vidikovca na brežuljku ima posebnu čar. Najljepši vidikovci u Dalmaciji pružaju spektakularne poglede, krajolike koji oduzimaju dah i prizore koje, nakon što ih vidimo, nosimo još dugo u sebi. U nastavku teksta predstavljamo neke od onih koje ne biste smjeli propustiti ako volite lijepu prirodu, čarobno plavetnilo mora i, naravno, savršene fotografije za vječnu uspomenu.

SKYWALK BIOKOVO: NEBESKA ŠETNICA S KOJE SE PRUŽA SPEKTAKULARAN POGLED NA MORE I OTOKE

Za Biokovo kažu da je planina s “čelom u oblacima i stopalima u moru”. I zaista, promotrite li ga s obale, vidjet ćete da svojim stjenovitim padinama gotovo uranja u plavi Jadran. Biokovo je prepuno prekrasnih planinarskih i pješačkih staza, bogato je biljnim i životinjskim vrstama. Pogledi s njegovih vrhova su impresivni, ali jedan od najpopularnijih i omiljenih vidikovaca u posljednjih je nekoliko godina Nebeska šetnica, odnosno Skywalk Biokovo. “Potkova” staklenog poda i staklene ograde smještena je na samom rubu impresivne litice na nadmorskoj visini od 1228 metara.

Za stupiti na samu šetnicu zbog prozirnog će poda nekima trebati malo hrabrosti, ali svaki korak će se višestruko isplatiti. Pogled koji se pruža na makarsku rivijeru, more i dalmatinske otoke je spektakularan, a cijelo iskustvo neponovljivo. Dnevna ulaznica u Park prirode Biokovo stoji 8 eura, a djeca, planinari, biciklisti, branitelji i osobe s invaliditetom plaćaju 5 eura. Do vidikovca je moguće doći osobnim automobilom, a izlet organiziraju i brojne lokalne agencije.

POGLED NA OMIŠ, KANJON CETINE I KIP LOKALNOJ HEROINI MILI GOJSALIĆ IZNAD OMIŠA

Cijeli kanjon Cetine, ali i samo mjesto na kojem se u Omišu ova prekrasna rijeka ulijeva u more, mjesta su netaknute prirode i neizmjerne ljepote. A najljepši pogled na kanjon obrubljen liticama, rijeku i grad imat ćete s vidikovca koji se nalazi na cesti koja povezuje Gata i Omiš. Uz cestu je uređen mali plato, podno kojeg ćete vidjeti kip heroini ovog kraja Mili Gojsalić. Spomenik je izradio veliki Ivan Meštrović, a prikazuje lokalnu djevojku koja je, prema legendi, spasila svoj kraj od Turaka.

Pogled s ovog vidikovca puca sve do bračkog kanala i samog Brača, s njega se lijepo vidi dio Omiša, ali najimpresivniji je ipak pogled na sam kanjon zagrljen gotovo okomitim stijenama. Ulaznica za vidikovac se ne naplaćuje, parkirati možete u neposrednoj blizini, no budite pažljivi dok prilazite vidikovcu jer na cesti nema pješačke staze.

S VIDOVE GORE UŽIVAJTE U POGLEDU NA ZLATNI RAT I OKOLNE OTOKE

Jedna od najpoznatijih razglednica Hrvatske je pogled na Zlatni rat, slavnu bračku plažu koja je redovito uvrštena među najljepše na svijetu. Najljepši pogled na šljunčani rt, koji mijenja oblik ovisno o vjetru, pruža se s Vidove gore, ispod koje se nalazi. Vidova gora najviši je otočni vrh u Hrvatskoj, smješten na 778 metara nadmorske visine.

Nalazi se na južnom dijelu otoka, iznad Bola, i nezaobilazna je stanica u svakom istraživanju ovog prekrasnog otoka. Do Vidove gore vodi asfaltirana cesta pa je lako dostupna i onima koji nisu za fizičku aktivnost. No poseban je ipak osjećaj popeti se do vrha pješke, nekom od uređenih staza, i uživati u pogledu koji se malo po malo, metar po metar otvara pred vašim očima da bi na vrhu zabljesnuo u svojoj puno ljepoti. Osim na Zlatni rat, s vrha se pruža pogled na Bol, okolno zelenilo, more, obližnji Hvar, a za vedrih dana pogled puca sve do Visa i Pelješca. Ulaznica za ovaj vidikovac se na naplaćuje, a do njega možete doći automobilom ili pješke iz Bola.

POGLED S MOSORA JEDAN JE OD NAJLJEPŠIH U CIJELOJ HRVATSKOJ

Kad se požele mira i većih visina, Splićani i Dalmatinci iz okolice grada hitaju na svoju omiljenu planinu koja gradu čuva leđa. To je, dakako, Mosor, krševita planina bogata biljnim i životinjskim vrstama čija se vegetacija, kako se uspinjete, mijenja od mediteranske u podnožju do gotovo gorske na višim predjelima. Najviši vrh Mosora je Veliki Kabal na 1339 metara nadmorske visine, no zbog prekrasnih pogleda popularniji je vrh Sveti Jure ili Kozik (koriste se oba imena), koji je 20 metara niži.

Pogled s ovog vrha smatra se najljepšim u Dalmaciji i jednim od najljepših planinskih pogleda u Hrvatskoj općenito. Posebno je slikovita kamena kapelica Sv. Jure, po kojoj je vrh Kozik dobio i svoje drugo ime. More i otoci s jedne strane, delta Cetine s druge, Dinara s treće strane… Kamo god pogledali, oduševit će vas ljepota i raznolikost čiste, dalmatinske prirode. Do vrha Kozik, odnosno Svetog Jure, ne možete doći autom. Planinarsku uspon traje između 2 i pol i tri sata (iz Gata ili Dubrave), odnosno 4 sata od planinarskog doma Umberto Girometta. Svaka kap znoja, sav trud i napor na vrhu će vam se višestruko vratiti!

POGLED S HVARSKE FORTICE NA POVIJESNI GRAD I SLIKOVITE PAKLENE OTOKE

Nad gradom Hvarom, na jednom od najsunčanijih mediteranskih otoka, već stoljećima ponosno bdije Fortica, koju mještani zovu Španjola. Ova prekrasna gradska tvrđava izgrađena je početkom 16. stoljeća. Danas se u njoj čuvaju stare amfore i eksponati iz antike i srednjeg vijeka. Osim postavom i arhitekturom, najviše oduševljava prekrasnim pogledom. S bedema Fortice puca pogled na gradi okolicu, ali i morsku pučinu po kojoj su razigrano “razbacani” slikoviti Pakleni otoci.

Do Fortice se može doći automobilom. Međutim, ni šetnja od centra Hvara nije duga ni naporna. Od rive valja krenuti kroz gradska vrata, popeti se stepenicama kroz stari dio grada, pa se lijepim puteljkom obrubljenim mediteranskim raslinjem uspeti do same tvrđave. Tvrđava radi svaki dan od 9 do 22 sata, a ulaznica za odrasle stoji 10 eura.

Izvor: Putni kofer

Visit us on instagram