Potrebna dokumentacija
Korisne informacije za nautičare
Zapovjednik plovila koje uplovljava u Republiku Hrvatsku morskim putom dužan je platiti propisane naknade za sigurnost plovidbe i zaštitu mora od onečišćenja, platiti turističku pristojbu te prijaviti boravak stranih državljana na plovilu (ukoliko stvarno borave na plovilu) u skladu s posebnim propisima. Važno je razlikovati dolazak iz zemalja Schengenskog sustava i ostalih zemalja.
Osobe koje se nalaze na plovilu za sport i razonodu koje dolazi iz ili polazi prema luci u državi članici Schengenskog područja ne podliježu graničnoj kontroli i mogu ući u luku koja nije granični prijelaz.
Plovilo koje dolazi iz treće zemlje dužno je uploviti isključivao u luku u kojem je otvoren međunarodni granični prijelaz za promet putnika u pomorskom prometu. U iznimnom slučaju, plovilo za šport i razonodu može ući u luku koja nije granični prijelaz. Ova iznimka je ograničena na iznimke okolnosti uključujući višu silu, na primjer, ekstremni vremenski uvjeti, hitne medicinske probleme, kvar stroja ili druge tehničke probleme, uključenost u SAR operacije.
Ukoliko se radi o ponovnoj prijavu istu je također moguće ishodovati i platiti putem linka enautika.pomorstvo.hr. Trošak naknade ovisi o dužini plovila i snazi motora, a plaća se za kalendarsku godinu bez obzira na razdoblje plovidbe u teritorijalnome moru i unutarnjim morskim vodama Republike Hrvatske.
Naknada za sigurnost plovidbe i zaštitu mora od onečišćenja
Naknada se plaća za kalendarsku godinu, bez obzira na razdoblje plovidbe u Republici Hrvatskoj. Kao dokaz plaćanja naknade izdaje se Potvrda o uplati naknada po prijavi jahte ili brodice. Visina naknade ovisi o duljini plovnog objekta i ukupnoj snazi porivnih uređaja.
Punomoć korisnika plovila
Na plovilu u vlasništvu fizičke osobe ili fizičkih osoba, koje plovi u Republici Hrvatskoj mogu se za vrijeme plovidbe nalaziti vlasnik plovila, članovi njegove uže obitelji i osobe koje vlasnik plovila za to pisano ovlasti. Potpis vlasnika na pisanom ovlaštenju mora ovjeriti domaće ili strano nadležno tijelo.
Na plovilu u vlasništvu pravne osobe, koje plovi u Republici Hrvatskoj mogu se za vrijeme plovidbe nalaziti osobe ovlaštene za korištenje plovilom na temelju pisane punomoći. Na tekstu punomoći mora biti jasno ispisano ime i prezime odgovorne osobe u pravnoj osobi koja je potpisala i pečatom ovjerila punomoć, razdoblje upotrebe plovila na koje se punomoć odnosi, ime i prezime osobe koja je odgovorna za upravljanje plovilom ako plovilo nema stalno zaposlenu posadu te imena svih osoba koje će u razdoblju valjanosti punomoći boraviti na plovilu.
Dokumenti na plovilu
Na plovilu koje plovi u Republici Hrvatskoj moraju se u svrhu provjere nalaziti sljedeći dokumenti u izvorniku:
dokaz da su plaćene sve naknade
dokaz da je plovilo sposobno za plovidbu
dokaz da je osoba koja zapovijeda plovilom sposobna upravljati plovilom u skladu s nacionalnim propisima države čiju zastavu vije, odnosno u skladu s propisima Republike Hrvatske
dokaz o osiguranju od odgovornosti za štetu počinjenu trećim osobama
dokaz o vlasništvu ili punomoć za upotrebu plovila.
Dozvole za upravljanje brodicama i jahtama
Za upravljanje brodicama i zapovijedanje jahtama osoba mora biti osposobljena u skladu propisima države čiju zastavu brodica ili jahta vije, a ako u matičnoj državi nije propisana nikakva osposobljenost za upravljanje brodicom, tada se primjenjuju hrvatski propisi. Osoba koja upravlja brodicom ili zapovijeda jahtom hrvatske državne pripadnosti, ovisno o kategoriji brodice i/ili jahte, mora posjedovati Uvjerenje o osposobljenosti za voditelja brodice, odnosno Svjedodžbu o osposobljenosti za zapovjednika jahte ili ispravu/dozvolu za upravljanje brodicama i jahtama koju su izdala nadležna tijela stranih država i koju je priznalo Ministarstvo mora, prometa i infrastrukture. Popis priznatih stranih isprava/dozvola objavljen je na internetskim stranicama MMPI-ja:
http://www.mppi.hr/UserDocsImages/27.04.2018-TABLICA%20(2)MoU.pdf
Vinjeta
Luke otvorene za međunarodni promet u Republici Hrvatskoj su: Umag, Poreč, Rovinj, Pula, Raša-Bršica, Rijeka, Mali Lošinj, Zadar, Šibenik, Split, Korčula, Vela Luka, Ubli (Lastovo), Ploče, Metković i Dubrovnik. Sezonski (od 1. travnja do 31. listopada) su otvorene i ove luke za međunarodni promet: ACI marina Umag, Novigrad (Istra), Sali, Božava, Primošten-Kremik, Stari Grad (otok Hvar), Hvar (luka), Vis (luka), Komiža, Cavtat.
Vinjeta je oznaka kojom se dokazuje prijava dolaska, ispunjenje uvjeta za plovidbu u Republici Hrvatskoj te plaćanje naknade za sigurnost plovidbe, svjetlarinu, pomorsku informativnu kartu i upravnu pristojbu. Rok valjanosti vinjete jest od dana izdavanja do kraja tekuće godine. Vinjetu mora imati plovilo čija je dužina 3 metra ili veća, kao i plovilo dužine manje od 3 metra čija je ukupnu snaga porivnih strojeva 5 kW ili veća. Vinjetu ne moraju imati plovila na vesla, bez obzira na svoju dužinu.
- Popis posade i putnika
- Dokaz da je plovilo sposobno za plovidbu
- Dokaz da je osoba koja zapovijeda plovilom sposobna upravljati plovilom
- Dokaz o osiguranju
- Dokaz o vlasništvu plovila odnosno punomoć
Turistička pristrojba
Turistička pristojba za vlasnike plovilia ili korisnike plovila se plaća isključivo online putem portala nautika.evisitor.hr. Portal je dostupan na hrvatskom, engleskom, njemačkom i talijanskom jeziku i podržava plaćanja putem svih najpoznatijih svjetskih kartičnih brandova. Nautičari mogu platiti turističku pristojbu prema duljini plovila ili prema broju osoba, odnosno broju noćenja ako je to za njih povoljnije što je najčešće slučaj tijekom kraćeg boravka u destinaciji.
Prije napuštanja hrvatskih teritorijalnih voda kapetan plovila mora:
- proći graničnu kontrolu u jednoj od luka ulaska za međunarodni promet u Republici Hrvatskoj
- ovjeriti Popis posade i Popis gostiju
Aplikacija Nautički informacijski servis (nIS) namijenjena je zapovjednicima jahti, voditeljima brodica, ribarima, roniocima, kupačima i drugim osobama koji provode vrijeme uz obalu i na moru. Aplikacija je izrađena u višejezičnoj inačici na hrvatskom, slovenskom, engleskom, njemačkom, talijanskom, francuskom, češkom, slovačkom, poljskom, mađarskom, španjolskom i ruskom jeziku.
- Aplikacija nIS – Nautički informacijski servis za Android pametne telefone
- Aplikacija nIS – Nautički informacijski servis za iPhone pametne telefone
Pravne propise za nautičare pronađite ovdje!