Dosta vam je hotelskih betonskih divova, koliko god zvjezdica imali i koliko god njihova ponuda bila bogata? U tom slučaju sasvim sigurno je itekako dobrodošla promjena boravak u nekom od etno-eko sela kojih je posljednjih godina sve više na području Splitsko-dalmatinske županije, kako na obalnom i zagorskom dijelu, tako i na otocima.
Povratak prirodi i tradiciji sve je izraženiji trend, a neotkrivene ljepote stare Dalmacije, izvan turističke vreve na obali, stoljetne kamene kuće koje odišu mediteranskim mirom, nadohvat su ruke svim namjernicima željnima drugačijeg odmora, putnicima koji tragaju za netaknutom prirodom i prekrasnim morem.
Brojne su se zemlje okrenule razvoju održivih modela ruralnog turizma, Splitsko-dalmatinska je županija, prvenstveno na temeljima provjerenog talijanskog i istarskog modela, krenula s projektom etno-eko sela, specifičnih izletničkih, smještajnih, agroturističkih, umjetničkih ili kombiniranih naselja čija je svrha očuvanje kulturne baštine, obnova starih kuća, gospodarskih i drugih objekata, zaustavljanje raseljavanja i povratak domicilnog stanovništva, oživljavanje tradicijske proizvodnje i starih obrta, proizvodnja zdrave hrane...
Etno-eko sela odražavaju dalmatinsku pučku kulturu i graditeljske običaje, iz većine se pruža prekrasan pogled na more, dok ona koja su 'zakinuta' za tu kvalitetu imaju idealnu mikroklimu. Sela su to koja su nastajala stoljećima, građena u skladu s prirodnim zakonitostima svoga kraja, i to je upravo ono što nude današnjim gostima – povratak prirodi obogaćenoj kulturnom tradicijom.
Posjetiteljima se nude i osebujni izleti pješice, na biciklima ili konjima, razni oblici aktivnog turizma od sudjelovanja u poljoprivrednim radovima i sakupljanja ljekovitog bilja, do raftinga, penjanja po stijenama, sportskog ribolova... Mnoga etno-eko sela svega su desetak minuta vožnje udaljena od velikih marina, što ih čini idealnim izletničkim odredištima za nautičare koji tako mogu upoznati sasvim drugačiju sliku obale ili otoka.
Etno-eko sela ponajprije su savršena mjesta za opuštanje u miru i tišini koju uznemiravaju samo zvuci prirode, zanosni mirisi dalmatinskoga bilja i pogled na sjajne zvijezde koje je, za razliku od onih hotelskih, nemoguće prebrojati.
U Splitsko-dalmatinskoj županiji dosad je uređeno tridesetak etno-eko sela na otocima, u priobalnom te zagorskom dijelu:
- Topići, Topići-Bast (Baška Voda)
- Zorače, Malo Grablje, Velo Grablje, Brusje (Hvar)
- Humac (Jelsa)
- Podhumlje (Komiža)
- Tugare Ume, Čažin Dolac (Omiš)
- Dol (Postira)
- Gornji Proložac Podi (Proložac)
- Blace (Solin)
- Grohote (Šolta)
- Podi Grab Bugar., Gornje Voštane i Grubišići (Trilj)
- Kokorić, Veliki Godinj (Vrgorac)
- Karoglani (Zmijavci)
- Murvica (Bol)
- Gornja Podsrtana, Stara Podstrana (Podstrana)
- Lolić i Mijanovići (Split)
- Brdaci (Zec), Divojveići, Etno eko selo Škopljanci Radošić
- Botić-Opor (Prgomet)
- Naklo-tavnice (Lokvičići)
- Jesenice, Duće (Dugi Rat)
- Mala Rudina (Stari Grad)
- Bekavci Kričar (Brela)
- Rušinovići, Drvenik Veli Kačine (Trogir).